• PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 


 

 

EDYCJA V

Podsumowanie V edycji projektów grup nieformalnych w ramach projektu „Aktywna Młodzież Mieszka w Warszawie”, jesień 2016.

Szkoda, że Was z nami nie było. Spotkanie podsumowujące V edycję projektu „Aktywna Młodzież mieszka w Warszawie” to bogactwo tematów i działań zrealizowanych przez sześć grup nieformalnych. Zapraszamy do objerzenia galerii zdjęć, a następnym razem, do udziału w spotkaniu.

Poniżej galeria ze spotkania.

Galeria ze spotkania
Galeria ze spotkania podsumowującego

„Pokochaj Polską kuchnię” grupa nieformalna Migający Kucharze

Grupa Migający Kucharze zaprosiła do realizacji projektu  kucharzy z SOSW dla Dzieci Słabowidzących nr 8 w Warszawie. W ramach działań projektowych uczestnicy wspólnie z młodzieżą z SOSW Koźmińska wzięli udział w warsztatach kulinarnych z kuchni staropolskiej w Restauracji Intrata  w Wilanowie, oraz zaproszonymi na te warsztaty dodatkowo gimnazjalistami z Zespołu Szkół Specjalnych nr 92 z ul. Szczęśliwickiej. Odbyły się również warsztaty kulinarne w OSWG dotyczące kuchni polskiej i praca na planie filmowym. Podczas w/w warsztatów powstał program kulinarny z przepisem na kaczkę w żurawinie (program kulinarny w języku polskim i w języku migowym). Dodatkowo, odbyły się warsztaty kulinarne z nowoczesnej kuchni polskiej w MASALA Smaki Świata. Projekt miał za zadanie dzielenie się wiedzą oraz stworzeniem nowych produktów wspólnie przez zaangażowane w trakcie projektu grupy. Wartością dodaną projektu jest włączenie i integracja z osobami z niepełnosprawnością wzroku.


Kaczka z żurawiną

 

„Spektakl TOMCIO PALUSZEK” grupa nieformalna SURDUS

Grupa nieformalna Surdus w ramach projektu realizuje spektakl „Tomcio Paluszek”. Zadanie podzielono na wie części. Projekt w 2016 roku zakładał działania związane z przygotowaniem do przedstawienia. W październiku i listopadzie przeanalizowano tekst bajki, przetłumaczono tekst na polski język migowy, przydzielono role poszczególnym aktorom. Role są dublowane przez aktorów, którzy mówią tekst i aktorów, którzy migają. W grudniu (w dn. 2-4 12.2016)  odbyły się warsztaty tłumaczeniowe na których młodzież mogła poznała teoretyczne zasady tłumaczenia tekstu na polski język migowy. Zasady gramatyczne w polskim języku migowym. Efektem warsztatów było zakończenie tłumaczenia tekstu bajki na polski język migowy, nauczenie się i nagranie tłumaczeń poszczególnych postaci na filmikach. Warsztaty gry na bębnach. W projekcie wzięło udział grupa teatralna „Surdus” i grupa bębniarzy - 15 osób i 4 opiekunów, zajęcia odbywały się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych w Warszawie ul. Łucka 17/23

 

„Legendy warszawskie w pjm” grupa nieformalna Bajkomigacze z Przystanku Łucka

Grupa Bajkomigacze tym razem postanowiła zrealizować projekt z myślą o najmłodszych. Projekt dotyczy legend. W ramach projektu odbyły się warsztaty z pracy z kamera, interpretacji tekstu w języku migowym oraz warsztaty plastyczne podczas których młodzież tworzyła grafikę do legendy pt.: „Wars i Sawa” będącej produktem projektu. Sporo czasu członkowie grupy spędzili nad wyborem odpowiednich legend do nagrań, podziałem ról, przygotowaniem charakteryzacji. Kolejne produkty stworzone przez młodzież cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci.


Wars i Sawa

 

„Czy znasz sportową Warszawę?” grupa nieformalna Pozytywnie nakręcenie na sport

Grupa składa się z 6 osób: Dominik Niedźwiedź, Paulina Grzelak, Jakub Pogorzelski, Maciej Soczewka, Mateusz Gutowski, Daniel Włodarski. Mówią o sobie, że są aktywni i ciekawi świata, mają różne umiejętności i zdolności ruchowe, ale łączy ich jedno - miłość do sportu. Podczas projektu udało im się osiągnąć założone cele: poznać ciekawe miejsca w Warszawie, które, zachęciły ich do uprawiania różnych sportów. W połowie października  zagrali w piłkę nożną z zawodnikami I drużyny KS Polonia Warszawa. Ćwiczyli w siłowni plenerowej i  wspinali  się w Parku Linowym. Wzięli  udział w zawodach kartingowych i w zajęciach na na pływalni Inflancka. W grudniu, rozegrali  mecze siatkówki ze Szkołą dla Głuchych z Łuckiej. Realizacja projektu umożliwiła im  spełnianie swoich marzeń, a poprzez różne działania ruchowe pokazała, że można zrobić wiele dla siebie i dla innych. Po prostu trzeba wyjść z domu i rozejrzeć się dookoła. Wspólnie udało się zaprojektować sportowe koszulki oraz kalendarze. Ich działania zostały sfilmowane i uwiecznione na fotografiach.  W kolejnej edycji „Aktywna Młodzież…” planują stworzenie przewodnika po sportowej Warszawie.

Zdjęcia w projekcie wykonał: Witold Flak www.flak.pl

 

„Świat 2 w 1” grupa nieformalna Młodzież nie z tego świata

W ramach projektu młodzież postanowiła rozwijać swoje umiejętności w różnych dziedzinach. Młodzież realizująca projekt to młodzież głucha z OSWG przy ul. Łuckiej oraz młodzież słysząca jednego z warszawskich liceów. Podczas realizacji projektu większość działań nastawiona była na integrację grupy i umożliwienie wzajemnej komunikacji. Odbyły się wspólne szkolenia z autoprezentacji oraz warsztaty dotyczące projektowania plakatów. Efektem tych zajęć jest wystawa plakatów. Dodatkowo, opracowano scenariusze filmowe ze scenkami umożliwiającymi wzajemne zrozumienie i odrębności dwóch światów- słyszących i głuchych. W kolejnej edycji „Aktywna Młodzież…” grupa planuje nagranie i zmontowanie filmów wg przygotowanych scenariuszy.

 

„Zamigam Ci Biblię cz. II” grupa nieformalna Bibliomigacze

W trakcie realizacji projektu po raz kolejny grupa nieformalna Bibliomigacze sięgnęła po tekst Pisma Świętego, aby przetłumaczyć wybrane fragmenty na język migowy oraz opatrzyć komentarzem interpretacyjnym. W ramach projektu powstało 11 filmów ilustrowanych grafiką, z uproszczonymi napisami w języku polskim, a także krótką interpretacją tłumaczonego fragmentu. Uczestnicy projektu brali udział w warsztatach z pracy przed kamerą, interpretacji tekstu w języku migowym. Tłumaczenia. Szczególnym wydarzeniem były warsztaty z aktorką dotyczące technik pokonywania stresu, relaksu, prezentacji przed kamerą.
Przypowieści:
Miłosierny Samarytanin,
Kain i Abel pierwsza zbrodnia,
Syn marnotrawny,
Dawid i Goliat,
Abraham,
Samson,
Narodziny Jana Chrzciciela,
Trzej królowie,
Narodziny Jezusa,
Król Salomon.

Przypowieści do obejrzenia w poniższej playliście.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji poszczególnych projektów

Naciśnij aby przejść do galerii


 

EDYCJA IV

Podsumowanie IV edycji projektów grup nieformalnych w ramach "Aktywna Młodzież Mieszka w Warszawie"

Prawdziwa uczta dla zmysłów, skarbnica inspiracji oto co się wczoraj działo w Zarządzie Głównym Polskiego Związku Głuchych. W roli głównej wystąpiło 5 grup młodzieżowych, które opowiadały i prezentowały efekty swojej projektowej pracy w ramach "Aktywnej Młodzieży..."

Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję i Wasze projekty.

Gratulujemy:)

Naciśnij aby przejść do galerii

Grupa Głusi tłumacze

Tytuł projektu: „Język polski – jak to zamigać?”

Celem projektu było w łatwy i przystępny sposób przeanalizować i spopularyzować związki frazeologiczne występujące w języku polskim. Grupa podczas intensywnych dwudniowych warsztatów (zajęcia integracyjne, tłumaczeniowe- metoda mirroringu, praca z prompterem, nauka tłumaczenia w czasie rzeczywistym) przygotowała 12 filmów będących tłumaczeniem na język migowy polskich tekstów zawierających frazeologię. Projekt był bardzo intensywny. Podczas pracy nad filmem wykorzystano najbardziej znane miejsca i zabytki w Warszawie. W efekcie powstał unikalny przewodnik po Warszawie wykorzystujący polskie związki frazeologiczne w języku migowym.

 

Grupa SURDUS

Tytuł projektu: „Warszawskie klimaty poetycko-muzyczne”

Grupa SURDUS to młodzież zafascynowana teatrem. Tworząc przedstawienie sami wybrali wiersze o Warszawie, a następnie dopasowali odpowiednią oprawę muzyczną. Trudnym zadaniem dla młodych aktorów była interpretacja wierszy i tłumaczenie ich na język migowy. Dodatkowo, młodzież uczestniczyła w warsztatach salsy i gry na bębnach. Sami przygotowali dekoracje i stroje. „Warszawskie klimaty poetycko-muzyczne” to pierwszy spektakl grany równocześnie w języku polskim i języku migowym.

 

Grupa Odkrywcy tajemnic Warszawy

Tytuł projektu; „Warszawa NAJ”

Celem projektu było odkrywanie najciekawszych miejsc Warszawy pod kątem  „naj” – najmniejsza, największa, najdłuższa, najkrótsza, najsłodsza itd. Grupa zrealizowała szereg wycieczek po Warszawie podczas których odwiedzała, mierzyła, fotografowała, filmowała wybrane obiekty „naj”. Efektem działań grupy jest interaktywna wystawa prac plastycznych inspirowanych zwiedzaniem Warszawy, przewodnik po obiektach „naj”.

 

Grupa  Bajkomigacze z Przystanku Łucka

Tytuł projektu: „Pomigam Ci bajki”

Celem projektu było zinterpretowanie i nagranie bajek w języku migowym dla dzieci. Bajkomigacze to grupa, która postanowiła zrobić projekt z myślą o najmłodszych. Efektem ich pracy są 3 bajki przetłumaczone na język migowy („Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”) dla najmłodszych odbiorców. Dzięki realizacji projektu młodzież nauczyła się samodzielności, odpowiedzialności, organizacji pracy i planowania.

Jaś i Małgosia

 

Kopciuszek

 

Czerwony kapturek


 

Grupa Bibliomigacze

Tytuł projektu: „Zamigam Ci Biblię”

Celem projektu było przetłumaczenie i udostępnienie do powszechnego użytku wybranych fragmentów Biblii (Starego i Nowego Testamentu) w języku migowym, stworzenie uproszczonej wersji w języku polskim oraz nagranie słowniczka słów i zwrotów religijnych w języku migowym. Grupa pracowała przez trzy miesiące nad interpretacją tekstu, a następnie nagraniem filmów. Ich praca cieszy się dużą popularnością i oglądalnością.

 

Mojżesz i Krzak Ognisty Mateusz

 

Przypowieść o uczcie królewskiej

 

Stworzenie

 

 

Grupa Migający Kucharze

Tytuł projektu: „Poczuj smak współpracy w Warszawie – program telewizyjny”

Projekt zakładał kontynuację działań projektowych „Poczuj smak współPRACY” (za który otrzymaliśmy Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2014-2016). Projekt realizowany był częściowo przez samą grupę Migający Kucharze, a częściowo z grupą rówieśników z Niemiec. W ramach projektu udało się nakręcić materiał filmowy z udziałem profesjonalnej ekipy filmowej, który został pokazany w programie „Kowalski & Schmidt” w telewizji polskiej i telewizji niemieckiej. Grupa uczestniczyła w warsztatach rekonstrukcyjnych Kuchni Staropolskiej, a także wykonała szereg działań na rzecz inspirowania swoich rówieśników do działania pokazując kulinarne bogactwo Warszawy.

 

Wersja polska 5.05.2016

Oglądaj

 

Wersja niemiecka: 08.05.2016

Oglądaj

 

 


 

EDYCJA III

Nazwa grupy: Migający Kucharze

Tytuł projektu: „Poczuj smak współpracy w Warszawie” oraz „ Słodkości w Warszawie”.

Pierwszy projekt dotyczył realizacji programu kulinarno-turystycznego wspólnie z młodzieżą z Niemiec. W czasie projektu odbyły się warsztaty kulinarne, gra miejska, warsztaty filmowe, warsztaty z orientacji zawodowej. Drugi projekt Migających Kucharzy pt.: „Słodkości w Warszawie” nastawiony był na zdobywanie wiedzy i umiejętności cukierniczych, sztuki dekoracji, które następnie grupa przekazała swoim kolegom prowadząc dla nich warsztaty z tego zakresu. Powstał również film instruktażowy, z którego mogą skorzystać wszyscy zainteresowani cukierniczą sztuką zdobienia.

 

Nazwa grupy: Głusi Migający Tłumacze

Tytuł projektu: „Nieznana Warszawa rękach Głuchych”

Celem projektu było przybliżenie Warszawy osobom niesłyszącym. W ramach projektu młodzież założyła realizację  tłumaczeń w języku migowym wycieczek z przewodnikiem po nieznanej Warszawie. Tytuł wycieczek to „Przestępcza Warszawa”.  W trakcie projektu przewidziano warsztaty z tłumaczenia lustrzanego czyli techniki tłumaczenia dostępnego dla osób niesłyszących. Tę technikę uczestnicy projektu stosowali podczas tłumaczonych wycieczek.


Nazwa grupy: Młodzi Migają Muzykę

Tytuł projektu: „MMM inspiruj do działania”

Celem projektu była wymiana doświadczeń na temat tworzenia oraz stworzenie nowych teledysków. Grupa nawiązała współpracę z rówieśnikami z wadą słuchu z innej szkoły w Warszawie żeby wymienić się metodami pracy, doświadczeniem w nagrywaniu teledysków. Podczas działań projektowych zorganizowano wspólne szkolenia dotyczące tworzenia teledysków w Polskim Języku Migowym, w tym profesjonalne warsztaty dotyczące pracy z kamerą, oświetleniem, montażem. Efektem wspólnej pracy są cztery teledyski.

 

Grupa: Odkrywcy Warszawy

Projekt: Podwieczorek z Warszawą w tle

Tematem przewodnim projektu były:  kawa, herbata i kakao oraz związek tych produktów z historią, przemysłem i kulturą naszego miasta. Grupa nieformalna Odkrywcy Warszawy – zwiedzała stolicę szlakiem słodkich tradycji, zorganizowała warsztaty kulinarne i przygotowała książkę kucharską. Członkowie grupy wykazali się również pomysłowością oraz zdolnościami artystycznymi wykorzystując kawę i herbatę do wykonania ciekawych prac plastycznych. Podsumowaniem projektu oprócz wystawy prac, zdjęć oraz reportażu była również inscenizacja przygotowana na motywach „Kantaty o kawie” Jana Sebastiana Bacha oraz wybranych fragmentów literatury.


Nazwa grupy: Grupa Migających Fotografów

Tytuł projektu: „Znaki ciszy- Signs of Silence”

Celem projektu było zdobycie wiedzy na temat fotografii, a następnie zorganizowanie wystawy prezentującej wyniki działań fotograficznych szerokiej publiczności. Wystawa opowiada historię „świata ciszy”. Na zdjęciach prezentowane są np. gesty, uchwycona mimika charakterystyczna dla języka wizualno – przestrzennego.

Naciśnij aby otworzyć


EDYCJA II

 

Grupa: Migający kucharze

Tytuł projektu: „Migający poszukiwacze smaków Warszawy”

Celem projektu było przełamanie stereotypu na temat pracy fizycznej jako gorszej.  Grupa pokazała, że kucharz to nie tylko zawód ale i pasja. Wreszcie, chcieli promować potrawy warszawskie i osoby niesłyszące jako dobrych specjalistów kulinarnych. Produkty projektu: zorganizowanie konkursu kulinarnego na najlepsze „Pyzy z Bazaru Różyckego” oraz trzy przepisy kulinarne w języku migowym: schab po warszawsku, świąteczne pierniczki, śledzie po warszawsku.

 

Grupa: Młodzi Migają Muzykę

Projekt: Jesteśmy otwarci na świat

Celem projektu było pokazanie piękna piosenek powstańczych przypominając jednocześnie bohaterstwo warszawiaków walczących o wolność. Dodatkowo projekt był okazją do przybliżenia społeczności głuchych Powstania Warszawskiego, uczczenia pamięci poległych w 70 lat po tych heroicznych czynach. Przygotowane zostały dwa teledyski z interpretacją w języku migowym do piosenek: „Uprising” grupy Sabaton, „Jeśli nie wrócę” Anita Lipnicka John Porter

 

Grupa: Młodzi Warszawiacy

Projekt: Facebook signs

Celem projektu było stworzenie pomocy dydaktycznej w postaci krótkich filmików do nauki języka migowego  i języka angielskiego. W ramach projektu powstało ok. 300 filmików, strona facebook ze wszystkimi materiałami- Let’s sign. Filmy stworzone przez grupę Młodzi Warszawiacy można było oglądać w warszawskim metrze.

 

Grupa: Zakochani w Warszawie

Projekt: „I Ty zakochaj się w Warszawie”

Celem projektu było aktywne odkrywanie Warszawy poprzez działanie, doświadczanie wielozmysłowe miasta z różnych perspektyw przestrzennych i czasowych. Produkty projektu to: przedstawienie teatralne podsumowujące wszystkie aktywności i warsztaty podczas projektu, wystawa interaktywna, film.

Naciśnij aby otworzyć


EDYCJA I

Grupa: BAROK

Tytuł projektu: Obiady Czwartkowe

Celem projektu było poznanie i zaprezentowanie w ciekawy sposób czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Projekt był okazją do ujawnienia i zaprezentowania talentów plastycznych, muzycznych tanecznych i teatralnych członków grupy BAROK. Produktem pracy projektowej była inscenizacja historyczno- artystyczna w całości (łącznie ze scenografią) przygotowana przez grupę. Inscenizacja została wystawiona również na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Grupa: Młodzi Migają Muzykę

Projekt: Warszawa w rękach Młodych Migających Muzykę

Celem projektu było promowanie piękna połączenia muzyki, języka polskiego i polskiego języka migowego.  Grupa Młodzi Migają Muzykę zajmuje się przekładem utworów muzycznych na język migowy aby przybliżyć społeczności niesłyszących świat dźwięków i jego różnorodność, a słyszących odbiorców zaprosić do świata ciszy. Produktem projektu są trzy teledyski (analiza i interpretacja tekstów w polskim języku migowym, nagranie i montaż wideoklipów): „Sen o Warszawie” Czesława Niemena, „Stacja Warszawa” Zespołu Lady Pank, „Tango Warszawo” Stanisława Soyki

Naciśnij aby otworzyć Naciśnij aby otworzyć

 

Grupa: OKO NA ŚWIAT

Tytuł projektu: Oczy szeroko otwarte na przeszłość

Celem projektu było zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu fotografii i tworzenia materiału filmowego. Grupa oparła swój projekt na dokumentacji wizualnej przygotowań do realizacji przedstawienia teatralnego „Obiad u króla Stasia”. Swój projekt opisują: „zabawiliśmy się w powrót do przeszłości…tyle tylko, że z nowoczesną technologią u boku”. Produkty projektu to wystawa fotograficzna, reportaż filmowy.

 

Galeria z Edycji I

Naciśnij aby otworzyć

 

Jubileusz 70 lat PZG

Przejdź do zakładki

Naciśnij aby przejść na stronę projektu

Projekt realizowany jest w ramach programu „Obywatele dla demokracji”, finansowanego z funduszy EOG.
Realizatorem projektu jest Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki

HIV i AIDS informacje w PJM

Naciśnij aby przejść na stronę.

Zagrożenia w internecie

Raport RPO

Edukacja Głuchych. Naciśnij aby przeczytać.

Raport RPO

Sytuacja osób Głuchych w Polsce. Naciśnij aby przeczytać.

Głusi w urzędach

Naciśnij aby otworzyć

Polish Association of the Deaf

HiszpaniaUKRosjaNiemcy

Patronat / Partnerzy

Naciśnij aby przejść do zakładki

Sponsorzy

Naciśnij aby przejść do zakładki

Przejdź do naszego Facebooka

Kursy i Certyfikacja języka migowego

Aktualne informacje dot. kursów oraz certyfikacji znajdują się w zakładce CEJM i na stronie www.cejm.info.pl

Świat Ciszy

Zapraszamy na stronę kwartalnika

www.swiatciszy.pl

Projekty:


AKTYWNA MŁODZIEŻ MIESZKA W WARSZAWIE - Edycja VI

Naciśnij aby przejść do zakładki


 

Naciśnij aby przejść do strony projektu

Dostępność inwestycji

Naciśnij aby przejść do zakładki

NBP nie wyklucza

NBP nie wyklucza

Konstytucja RP w języku migowym


godło polskie

Dla słyszących

Naciśnij aby obejrzeć całość