• PDF
  • Drukuj
  • Email

EDYCJA VI

Podsumowanie VI edycji projektów grup nieformalnych w ramach projektu „Aktywna Młodzież Mieszka w Warszawie”, lato 2017.

Galeria

 

Grupa Bibliomigacze
Tytuł projektu:  Biblijni Mistrzowie Modlitwy

Celem działań naszej grupy w tej edycji projektu było poznanie postaci biblijnych, które swoim przykładem uczą nas trudnej sztuki modlitwy, a następnie pokazanie naszych odkryć szerszej społeczności osób niesłyszących i ich przyjaciół na portalu społecznościowym. Wiemy, że jest to bardzo trudny temat, ale chcieliśmy próbować odkrywać tajemnicę udanego kontaktu z Bogiem, na przykładzie wybranych tekstów biblijnych.

Dodatkowo chcieliśmy poznać bohaterów biblijnych poprzez zajęcia kulinarne, w których komponowaliśmy proste posiłki, oddające klimat tamtych czasów.

Niezwykłą atrakcją stała się nauka pięciu tańców hebrajskich przy muzyce izraelskiej.

W efekcie powstało 11 krótkich filmików, które sukcesywnie zamieszczane były na Faceebooku. Poza filmikami jest też dokumentacja zdjęciowa z czasu trwania projektu.

Realizacja wszystkich działań projektu miała miejsce w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie.

Link do filmów na kanale Youtube

 

Grupa Migający Kucharze
Tytuł projektu: Pokochaj polską kuchnię

W naszym projekcie brała udział młodzież z OSWG w Warszawie oraz młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzącej im. Zofii Galewskiej z Warszawy. Była to kontynuacja projektu z 2016 r. Powstały filmy:” Kaczka z żurawiną”, „ Jajeczka z galaretki”, tłumaczyliśmy na język angielski, braliśmy udział w warsztatach kulinarnych z profesjonalnymi kucharzami p. Maciejem Nowickim i p. Kurtem Schellerem. Sami poprowadziliśmy warsztaty dla kolegów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących nr 15 im. Ottona Lipkowskiego. Celem naszego projektu było odkrycie tajników kuchni polskiej i staropolskiej oraz przedstawienie i podzielenie się naszą wiedzą z jak największą liczbą osób. Ponadto chcieliśmy wspólnie z kolegami ze Szkoły dla Słabowidzących zorganizować wspólne warsztaty kulinarno-filmowe i wspólnie się zintegrować. Uważamy, iż udało nam się zrealizować wszystkie zakładane rezultaty: powstały 2 filmy, przetłumaczyliśmy również je na język angielski, a co najważniejsze poznaliśmy wspaniałych ludzi, z którymi do dziś jesteśmy w kontakcie.

Jajka z galaretki

 

Kaczka z żurawiną

 

Podsumowanie projektu:

 

Grupa Młodzież nie z tego świata
Tytuł projektu: Świat 2 w 1

W projekcie wzięła udział młodzież licealna z Ośrodka Szkolno –Wychowawczego dla Głuchych w Warszawie i nasi  rówieśnicy z liceów ogólnokształcących z Warszawy. W sumie w działaniach w tym roku szkolnym wzięło udział 14 osób. Przeprowadzono dwa szkolenia z pracy kamerą i sztuki montażu,  odbyły się warsztaty filmowe. W czasie warsztatów weekendowych pracowaliśmy nad filmem, który był produktem finalnym w projekcie. Realizacja projektu umożliwiła nam  bliżej się poznać, przekonać się w praktyce, że ważne w komunikacji jest chęć i otwartość na człowieka, a dopiero na drugim miejscu język, w którym ta komunikacja przebiega. Rezultatem tego etapu projektu było nagranie filmu, który miał pokazać integrację dwóch światów, a właściwie zobrazować hasło projektu „Świat 2 w 1”. Dodatkowo Grupa  z materiałów  zgromadzonych podczas trwania projektu przygotowała filmik dokumentalny, pokazujący kulisy współpracy. Największym sukcesem projektu była integracja ludzi z dwóch światów – świata ciszy i świata dźwięków. Uczyliśmy się w praktyce pokonywać bariery komunikacyjne, współpracować, zdobywać  nowe umiejętności takie jak – praca z kamerą, obsługa stabilizatora, montaż filmowy w programie  Adobe. Również organizacja pokazu i możliwość zaprezentowania szerszej publiczności naszych wytworów, rozmowy z gośćmi i wymiana doświadczeń były dla nas bardzo wartościowe.

Film z projektu:

 

Grupa Pozytywnie nakręceni na sport
Tytuł projektu: Czy znasz sportową Warszawę?

W naszym  projekcie uczestniczyło 6 osób: Dominik Niedźwiedź, Paulina Grzelak, Jakub Pogorzelski, Maciej Soczewka, Mateusz Gutowski, Daniel Włodarski. W VI edycji kontynuowaliśmy nasze wyjścia określone na początku V edycji projektu. Założone w projekcie cele udało się w całości osiągnąć: poznaliśmy kolejne interesujące miejsca w Warszawie, które zachęciły nas do uprawiania różnych sportów. Na początku stycznia wystartowaliśmy w biegu ulicznym na 5 kilometrów "Policz sie z cukrzycą", w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zwiedziliśmy lodowisko na Torwarze i po raz kolejny pojeździliśmy na łyżwach. W kolejne popołudnie wybraliśmy się na ściankę wspinaczkową On Sight przy ul.Okopowej, Z dużym entuzjazmem wzięliśmy  udział w zajęciach w Parku Trampolin i na kręgielni - Hula kula. Wspólnie udało nam się zaprojektować przewodnik, przygotować prezentację i film na finał, który odbył się  27.04.2017r.w auli Ośrodka. Nasze emocje zostały zapisane na zdjęciach wielkoformatowych i  zaprezentowane podczas posumowania projektu. Zaprosiliśmy gościa ze świata sportu  -  Roberta Korzeniowskiego. Mistrz poprowadził rozgrzewkę i porwał wszystkich do wspólnego  biegu/ chodu w Parku Fontann.

Film podsumowujący projekt:

 

Grupa Teatralna SURDUS
Tytuł projektu: Spektakl „Tomcio Paluszek”

W projekcie wzięło udział grupa teatralna „Surdus” i grupa bębniarzy - 15 osób i 4 opiekunów, zajęcia odbyły się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych w Warszawie ul. Łucka 17/23.

W pierwszej projektu części odbyły się warsztaty tłumaczeniowe, których efektem było przetłumaczenie przez uczestników teksu bajki na polski język migowy. Grupa brała udział również w warsztatach nauki gry na bębnach, na których poznali zasady gry na tym instrumencie i na pewno nauka będzie kontynuowana.

W części drugiej projektu wszystkie doświadczenia zdobyte na warsztatach i spotkania interpretacyjne bajki spowodowały, że młodzież dobrze przygotowała się do swoich ról w spektaklu. . Próby polegały na tym, że poszczególne role były grane przez dwóch aktorów jednocześnie: jeden mówił, a drugi migał, i razem wykonywali różne czynności. Trudność polegała na tym, że było dużo osób na scenie i każdy musiał znaleźć dla siebie miejsce. Młodzież wykonywała samodzielnie dekoracje i rekwizyty do spektaklu.

Dużym problemem okazało się poruszanie się przez osoby migające tekst na scenie tak, aby były widoczne i zrozumiałe dla widza głuchego. Dlatego zrobiliśmy dodatkowe zajęcia interpretacyjne po obejrzeniu spektaklu „Jeden gest” w Teatrze Nowym.

Zorganizowaliśmy jeszcze jedne warsztaty, które nie były w planach, ale pomogły grupie lepiej przygotować spektakl. Zakończeniem naszego projektu było przedstawienie „Tomcio Paluszek”, na które zostały zaproszone dzieci słyszące ze szkół podstawowych integracyjnych, dzieci głuche i słabosłyszące z SOSW z Zakroczymskiej i Instytutu Głuchoniemych. Po zakończeniu spektaklu, młodzież zorganizowała dla dzieci zabawy integracyjne, na których wszyscy świetnie się bawili. Wystąpiliśmy również z tym spektaklem w Szkole Podstawowej  Integracyjnej, co było również naszym dużym sukcesem.

Plany, które sobie postawiła grupa i efekt końcowy w pełni został zrealizowany.

 

Grupa Hałas o ciszy
Tytuł projektu: Hałas o ciszy – wielka awangardowa integracja planszowa

Projekt zakładał przygotowanie wieczoru gier planszowych dla osób głuchych i słyszących, wzajemną integrację dwóch światów i udowodnienie, że wcale się tak bardzo od siebie nie różnimy. Finał projektu odbył się 28 kwietnia 2017 roku.

 

Grupa Bajkomigacze
Tytuł projektu: Legendy warszawskie w PJM cz. II

Jesteśmy grupą składającą się z uczniów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych w Warszawie. Uczymy się w drugiej klasie. Aktywnie spędzaliśmy czas po lekcjach oraz robiliśmy coś wartościowego dla innych. Wykorzystaliśmy doświadczenie i umiejętności w przekładzie treści legend warszawskich na polski język migowy, aby niesłyszące i słabosłyszące dzieci, młodzież a nawet i dorośli mogli mieć dostęp do legend w polskim języku migowym. Naszym produktem są dwa filmy – Bazyliczek  i Złota Kaczka w PJM. Jednym z największych naszych sukcesów było nagranie i przetłumaczenie dwóch legend w polskim języku migowym. Ze strony projektowej istniała możliwość rozwoju gramatyki PJM i tłumaczenia tekstów na język migowy. Sukcesem było również poszerzenie wiedzy odnośnie legend warszawskich dzięki wycieczce oraz pracy projektowej. Stworzyła również możliwość interpretacji legend w języku migowym oraz przełamanie wstydu i pokonanie tremy. Nabraliśmy umiejętności działania pod presją czasu. Radością zaproszenie do kilku przedszkoli. Byliśmy w jednym z nich - w Publicznym Przedszkolu w Starych Babicach i mogliśmy tam zaprezentować nasz dorobek.

Złota kaczka

 

Bazyliszek

 

 

Grupa Gamifiliści
Tytuł projektu: Gamifikacja

Jesteśmy grupą aktywnych, młodych ludzi, która chce działać w swoim środowisku i realizować nowe pomysły na aktywizację innych. Lubimy gry, sport, nowe technologie. Inspirujemy się od innych i chcemy inspirować. Wzięliśmy udział w profesjonalnych warsztatach z gamifikacji i stworzyliśmy własne pomysły na grywalizację. Będziemy je od września wprowadzać w życie.

Galeria
Galeria

 


 

EDYCJA V

Podsumowanie V edycji projektów grup nieformalnych w ramach projektu „Aktywna Młodzież Mieszka w Warszawie”, jesień 2016.

Szkoda, że Was z nami nie było. Spotkanie podsumowujące V edycję projektu „Aktywna Młodzież mieszka w Warszawie” to bogactwo tematów i działań zrealizowanych przez sześć grup nieformalnych. Zapraszamy do objerzenia galerii zdjęć, a następnym razem, do udziału w spotkaniu.

Poniżej galeria ze spotkania.

Galeria ze spotkania
Galeria ze spotkania podsumowującego

„Pokochaj Polską kuchnię” grupa nieformalna Migający Kucharze

Grupa Migający Kucharze zaprosiła do realizacji projektu  kucharzy z SOSW dla Dzieci Słabowidzących nr 8 w Warszawie. W ramach działań projektowych uczestnicy wspólnie z młodzieżą z SOSW Koźmińska wzięli udział w warsztatach kulinarnych z kuchni staropolskiej w Restauracji Intrata  w Wilanowie, oraz zaproszonymi na te warsztaty dodatkowo gimnazjalistami z Zespołu Szkół Specjalnych nr 92 z ul. Szczęśliwickiej. Odbyły się również warsztaty kulinarne w OSWG dotyczące kuchni polskiej i praca na planie filmowym. Podczas w/w warsztatów powstał program kulinarny z przepisem na kaczkę w żurawinie (program kulinarny w języku polskim i w języku migowym). Dodatkowo, odbyły się warsztaty kulinarne z nowoczesnej kuchni polskiej w MASALA Smaki Świata. Projekt miał za zadanie dzielenie się wiedzą oraz stworzeniem nowych produktów wspólnie przez zaangażowane w trakcie projektu grupy. Wartością dodaną projektu jest włączenie i integracja z osobami z niepełnosprawnością wzroku.


Kaczka z żurawiną

 

„Spektakl TOMCIO PALUSZEK” grupa nieformalna SURDUS

Grupa nieformalna Surdus w ramach projektu realizuje spektakl „Tomcio Paluszek”. Zadanie podzielono na wie części. Projekt w 2016 roku zakładał działania związane z przygotowaniem do przedstawienia. W październiku i listopadzie przeanalizowano tekst bajki, przetłumaczono tekst na polski język migowy, przydzielono role poszczególnym aktorom. Role są dublowane przez aktorów, którzy mówią tekst i aktorów, którzy migają. W grudniu (w dn. 2-4 12.2016)  odbyły się warsztaty tłumaczeniowe na których młodzież mogła poznała teoretyczne zasady tłumaczenia tekstu na polski język migowy. Zasady gramatyczne w polskim języku migowym. Efektem warsztatów było zakończenie tłumaczenia tekstu bajki na polski język migowy, nauczenie się i nagranie tłumaczeń poszczególnych postaci na filmikach. Warsztaty gry na bębnach. W projekcie wzięło udział grupa teatralna „Surdus” i grupa bębniarzy - 15 osób i 4 opiekunów, zajęcia odbywały się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych w Warszawie ul. Łucka 17/23

 

„Legendy warszawskie w pjm” grupa nieformalna Bajkomigacze z Przystanku Łucka

Grupa Bajkomigacze tym razem postanowiła zrealizować projekt z myślą o najmłodszych. Projekt dotyczy legend. W ramach projektu odbyły się warsztaty z pracy z kamera, interpretacji tekstu w języku migowym oraz warsztaty plastyczne podczas których młodzież tworzyła grafikę do legendy pt.: „Wars i Sawa” będącej produktem projektu. Sporo czasu członkowie grupy spędzili nad wyborem odpowiednich legend do nagrań, podziałem ról, przygotowaniem charakteryzacji. Kolejne produkty stworzone przez młodzież cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci.


Wars i Sawa

 

„Czy znasz sportową Warszawę?” grupa nieformalna Pozytywnie nakręcenie na sport

Grupa składa się z 6 osób: Dominik Niedźwiedź, Paulina Grzelak, Jakub Pogorzelski, Maciej Soczewka, Mateusz Gutowski, Daniel Włodarski. Mówią o sobie, że są aktywni i ciekawi świata, mają różne umiejętności i zdolności ruchowe, ale łączy ich jedno - miłość do sportu. Podczas projektu udało im się osiągnąć założone cele: poznać ciekawe miejsca w Warszawie, które, zachęciły ich do uprawiania różnych sportów. W połowie października  zagrali w piłkę nożną z zawodnikami I drużyny KS Polonia Warszawa. Ćwiczyli w siłowni plenerowej i  wspinali  się w Parku Linowym. Wzięli  udział w zawodach kartingowych i w zajęciach na na pływalni Inflancka. W grudniu, rozegrali  mecze siatkówki ze Szkołą dla Głuchych z Łuckiej. Realizacja projektu umożliwiła im  spełnianie swoich marzeń, a poprzez różne działania ruchowe pokazała, że można zrobić wiele dla siebie i dla innych. Po prostu trzeba wyjść z domu i rozejrzeć się dookoła. Wspólnie udało się zaprojektować sportowe koszulki oraz kalendarze. Ich działania zostały sfilmowane i uwiecznione na fotografiach.  W kolejnej edycji „Aktywna Młodzież…” planują stworzenie przewodnika po sportowej Warszawie.

Zdjęcia w projekcie wykonał: Witold Flak www.flak.pl

 

„Świat 2 w 1” grupa nieformalna Młodzież nie z tego świata

W ramach projektu młodzież postanowiła rozwijać swoje umiejętności w różnych dziedzinach. Młodzież realizująca projekt to młodzież głucha z OSWG przy ul. Łuckiej oraz młodzież słysząca jednego z warszawskich liceów. Podczas realizacji projektu większość działań nastawiona była na integrację grupy i umożliwienie wzajemnej komunikacji. Odbyły się wspólne szkolenia z autoprezentacji oraz warsztaty dotyczące projektowania plakatów. Efektem tych zajęć jest wystawa plakatów. Dodatkowo, opracowano scenariusze filmowe ze scenkami umożliwiającymi wzajemne zrozumienie i odrębności dwóch światów- słyszących i głuchych. W kolejnej edycji „Aktywna Młodzież…” grupa planuje nagranie i zmontowanie filmów wg przygotowanych scenariuszy.

 

„Zamigam Ci Biblię cz. II” grupa nieformalna Bibliomigacze

W trakcie realizacji projektu po raz kolejny grupa nieformalna Bibliomigacze sięgnęła po tekst Pisma Świętego, aby przetłumaczyć wybrane fragmenty na język migowy oraz opatrzyć komentarzem interpretacyjnym. W ramach projektu powstało 11 filmów ilustrowanych grafiką, z uproszczonymi napisami w języku polskim, a także krótką interpretacją tłumaczonego fragmentu. Uczestnicy projektu brali udział w warsztatach z pracy przed kamerą, interpretacji tekstu w języku migowym. Tłumaczenia. Szczególnym wydarzeniem były warsztaty z aktorką dotyczące technik pokonywania stresu, relaksu, prezentacji przed kamerą.
Przypowieści:
Miłosierny Samarytanin,
Kain i Abel pierwsza zbrodnia,
Syn marnotrawny,
Dawid i Goliat,
Abraham,
Samson,
Narodziny Jana Chrzciciela,
Trzej królowie,
Narodziny Jezusa,
Król Salomon.

Przypowieści do obejrzenia w poniższej playliście.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji poszczególnych projektów

Naciśnij aby przejść do galerii


 

EDYCJA IV

Podsumowanie IV edycji projektów grup nieformalnych w ramach "Aktywna Młodzież Mieszka w Warszawie"

Prawdziwa uczta dla zmysłów, skarbnica inspiracji oto co się wczoraj działo w Zarządzie Głównym Polskiego Związku Głuchych. W roli głównej wystąpiło 5 grup młodzieżowych, które opowiadały i prezentowały efekty swojej projektowej pracy w ramach "Aktywnej Młodzieży..."

Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję i Wasze projekty.

Gratulujemy:)

Naciśnij aby przejść do galerii

Grupa Głusi tłumacze

Tytuł projektu: „Język polski – jak to zamigać?”

Celem projektu było w łatwy i przystępny sposób przeanalizować i spopularyzować związki frazeologiczne występujące w języku polskim. Grupa podczas intensywnych dwudniowych warsztatów (zajęcia integracyjne, tłumaczeniowe- metoda mirroringu, praca z prompterem, nauka tłumaczenia w czasie rzeczywistym) przygotowała 12 filmów będących tłumaczeniem na język migowy polskich tekstów zawierających frazeologię. Projekt był bardzo intensywny. Podczas pracy nad filmem wykorzystano najbardziej znane miejsca i zabytki w Warszawie. W efekcie powstał unikalny przewodnik po Warszawie wykorzystujący polskie związki frazeologiczne w języku migowym.

 

Grupa SURDUS

Tytuł projektu: „Warszawskie klimaty poetycko-muzyczne”

Grupa SURDUS to młodzież zafascynowana teatrem. Tworząc przedstawienie sami wybrali wiersze o Warszawie, a następnie dopasowali odpowiednią oprawę muzyczną. Trudnym zadaniem dla młodych aktorów była interpretacja wierszy i tłumaczenie ich na język migowy. Dodatkowo, młodzież uczestniczyła w warsztatach salsy i gry na bębnach. Sami przygotowali dekoracje i stroje. „Warszawskie klimaty poetycko-muzyczne” to pierwszy spektakl grany równocześnie w języku polskim i języku migowym.

 

Grupa Odkrywcy tajemnic Warszawy

Tytuł projektu; „Warszawa NAJ”

Celem projektu było odkrywanie najciekawszych miejsc Warszawy pod kątem  „naj” – najmniejsza, największa, najdłuższa, najkrótsza, najsłodsza itd. Grupa zrealizowała szereg wycieczek po Warszawie podczas których odwiedzała, mierzyła, fotografowała, filmowała wybrane obiekty „naj”. Efektem działań grupy jest interaktywna wystawa prac plastycznych inspirowanych zwiedzaniem Warszawy, przewodnik po obiektach „naj”.

 

Grupa  Bajkomigacze z Przystanku Łucka

Tytuł projektu: „Pomigam Ci bajki”

Celem projektu było zinterpretowanie i nagranie bajek w języku migowym dla dzieci. Bajkomigacze to grupa, która postanowiła zrobić projekt z myślą o najmłodszych. Efektem ich pracy są 3 bajki przetłumaczone na język migowy („Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”) dla najmłodszych odbiorców. Dzięki realizacji projektu młodzież nauczyła się samodzielności, odpowiedzialności, organizacji pracy i planowania.

Jaś i Małgosia

 

Kopciuszek

 

Czerwony kapturek


 

Grupa Bibliomigacze

Tytuł projektu: „Zamigam Ci Biblię”

Celem projektu było przetłumaczenie i udostępnienie do powszechnego użytku wybranych fragmentów Biblii (Starego i Nowego Testamentu) w języku migowym, stworzenie uproszczonej wersji w języku polskim oraz nagranie słowniczka słów i zwrotów religijnych w języku migowym. Grupa pracowała przez trzy miesiące nad interpretacją tekstu, a następnie nagraniem filmów. Ich praca cieszy się dużą popularnością i oglądalnością.

 

Mojżesz i Krzak Ognisty Mateusz

 

Przypowieść o uczcie królewskiej

 

Stworzenie

 

 

Grupa Migający Kucharze

Tytuł projektu: „Poczuj smak współpracy w Warszawie – program telewizyjny”

Projekt zakładał kontynuację działań projektowych „Poczuj smak współPRACY” (za który otrzymaliśmy Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2014-2016). Projekt realizowany był częściowo przez samą grupę Migający Kucharze, a częściowo z grupą rówieśników z Niemiec. W ramach projektu udało się nakręcić materiał filmowy z udziałem profesjonalnej ekipy filmowej, który został pokazany w programie „Kowalski & Schmidt” w telewizji polskiej i telewizji niemieckiej. Grupa uczestniczyła w warsztatach rekonstrukcyjnych Kuchni Staropolskiej, a także wykonała szereg działań na rzecz inspirowania swoich rówieśników do działania pokazując kulinarne bogactwo Warszawy.

 

Wersja polska 5.05.2016

Oglądaj

 

Wersja niemiecka: 08.05.2016

Oglądaj

 

 


 

EDYCJA III

Nazwa grupy: Migający Kucharze

Tytuł projektu: „Poczuj smak współpracy w Warszawie” oraz „ Słodkości w Warszawie”.

Pierwszy projekt dotyczył realizacji programu kulinarno-turystycznego wspólnie z młodzieżą z Niemiec. W czasie projektu odbyły się warsztaty kulinarne, gra miejska, warsztaty filmowe, warsztaty z orientacji zawodowej. Drugi projekt Migających Kucharzy pt.: „Słodkości w Warszawie” nastawiony był na zdobywanie wiedzy i umiejętności cukierniczych, sztuki dekoracji, które następnie grupa przekazała swoim kolegom prowadząc dla nich warsztaty z tego zakresu. Powstał również film instruktażowy, z którego mogą skorzystać wszyscy zainteresowani cukierniczą sztuką zdobienia.

 

Nazwa grupy: Głusi Migający Tłumacze

Tytuł projektu: „Nieznana Warszawa rękach Głuchych”

Celem projektu było przybliżenie Warszawy osobom niesłyszącym. W ramach projektu młodzież założyła realizację  tłumaczeń w języku migowym wycieczek z przewodnikiem po nieznanej Warszawie. Tytuł wycieczek to „Przestępcza Warszawa”.  W trakcie projektu przewidziano warsztaty z tłumaczenia lustrzanego czyli techniki tłumaczenia dostępnego dla osób niesłyszących. Tę technikę uczestnicy projektu stosowali podczas tłumaczonych wycieczek.


Nazwa grupy: Młodzi Migają Muzykę

Tytuł projektu: „MMM inspiruj do działania”

Celem projektu była wymiana doświadczeń na temat tworzenia oraz stworzenie nowych teledysków. Grupa nawiązała współpracę z rówieśnikami z wadą słuchu z innej szkoły w Warszawie żeby wymienić się metodami pracy, doświadczeniem w nagrywaniu teledysków. Podczas działań projektowych zorganizowano wspólne szkolenia dotyczące tworzenia teledysków w Polskim Języku Migowym, w tym profesjonalne warsztaty dotyczące pracy z kamerą, oświetleniem, montażem. Efektem wspólnej pracy są cztery teledyski.

 

Grupa: Odkrywcy Warszawy

Projekt: Podwieczorek z Warszawą w tle

Tematem przewodnim projektu były:  kawa, herbata i kakao oraz związek tych produktów z historią, przemysłem i kulturą naszego miasta. Grupa nieformalna Odkrywcy Warszawy – zwiedzała stolicę szlakiem słodkich tradycji, zorganizowała warsztaty kulinarne i przygotowała książkę kucharską. Członkowie grupy wykazali się również pomysłowością oraz zdolnościami artystycznymi wykorzystując kawę i herbatę do wykonania ciekawych prac plastycznych. Podsumowaniem projektu oprócz wystawy prac, zdjęć oraz reportażu była również inscenizacja przygotowana na motywach „Kantaty o kawie” Jana Sebastiana Bacha oraz wybranych fragmentów literatury.


Nazwa grupy: Grupa Migających Fotografów

Tytuł projektu: „Znaki ciszy- Signs of Silence”

Celem projektu było zdobycie wiedzy na temat fotografii, a następnie zorganizowanie wystawy prezentującej wyniki działań fotograficznych szerokiej publiczności. Wystawa opowiada historię „świata ciszy”. Na zdjęciach prezentowane są np. gesty, uchwycona mimika charakterystyczna dla języka wizualno – przestrzennego.

Naciśnij aby otworzyć


EDYCJA II

 

Grupa: Migający kucharze

Tytuł projektu: „Migający poszukiwacze smaków Warszawy”

Celem projektu było przełamanie stereotypu na temat pracy fizycznej jako gorszej.  Grupa pokazała, że kucharz to nie tylko zawód ale i pasja. Wreszcie, chcieli promować potrawy warszawskie i osoby niesłyszące jako dobrych specjalistów kulinarnych. Produkty projektu: zorganizowanie konkursu kulinarnego na najlepsze „Pyzy z Bazaru Różyckego” oraz trzy przepisy kulinarne w języku migowym: schab po warszawsku, świąteczne pierniczki, śledzie po warszawsku.

 

Grupa: Młodzi Migają Muzykę

Projekt: Jesteśmy otwarci na świat

Celem projektu było pokazanie piękna piosenek powstańczych przypominając jednocześnie bohaterstwo warszawiaków walczących o wolność. Dodatkowo projekt był okazją do przybliżenia społeczności głuchych Powstania Warszawskiego, uczczenia pamięci poległych w 70 lat po tych heroicznych czynach. Przygotowane zostały dwa teledyski z interpretacją w języku migowym do piosenek: „Uprising” grupy Sabaton, „Jeśli nie wrócę” Anita Lipnicka John Porter

 

Grupa: Młodzi Warszawiacy

Projekt: Facebook signs

Celem projektu było stworzenie pomocy dydaktycznej w postaci krótkich filmików do nauki języka migowego  i języka angielskiego. W ramach projektu powstało ok. 300 filmików, strona facebook ze wszystkimi materiałami- Let’s sign. Filmy stworzone przez grupę Młodzi Warszawiacy można było oglądać w warszawskim metrze.

 

Grupa: Zakochani w Warszawie

Projekt: „I Ty zakochaj się w Warszawie”

Celem projektu było aktywne odkrywanie Warszawy poprzez działanie, doświadczanie wielozmysłowe miasta z różnych perspektyw przestrzennych i czasowych. Produkty projektu to: przedstawienie teatralne podsumowujące wszystkie aktywności i warsztaty podczas projektu, wystawa interaktywna, film.

Naciśnij aby otworzyć


EDYCJA I

Grupa: BAROK

Tytuł projektu: Obiady Czwartkowe

Celem projektu było poznanie i zaprezentowanie w ciekawy sposób czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Projekt był okazją do ujawnienia i zaprezentowania talentów plastycznych, muzycznych tanecznych i teatralnych członków grupy BAROK. Produktem pracy projektowej była inscenizacja historyczno- artystyczna w całości (łącznie ze scenografią) przygotowana przez grupę. Inscenizacja została wystawiona również na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Grupa: Młodzi Migają Muzykę

Projekt: Warszawa w rękach Młodych Migających Muzykę

Celem projektu było promowanie piękna połączenia muzyki, języka polskiego i polskiego języka migowego.  Grupa Młodzi Migają Muzykę zajmuje się przekładem utworów muzycznych na język migowy aby przybliżyć społeczności niesłyszących świat dźwięków i jego różnorodność, a słyszących odbiorców zaprosić do świata ciszy. Produktem projektu są trzy teledyski (analiza i interpretacja tekstów w polskim języku migowym, nagranie i montaż wideoklipów): „Sen o Warszawie” Czesława Niemena, „Stacja Warszawa” Zespołu Lady Pank, „Tango Warszawo” Stanisława Soyki

Naciśnij aby otworzyć Naciśnij aby otworzyć

 

Grupa: OKO NA ŚWIAT

Tytuł projektu: Oczy szeroko otwarte na przeszłość

Celem projektu było zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu fotografii i tworzenia materiału filmowego. Grupa oparła swój projekt na dokumentacji wizualnej przygotowań do realizacji przedstawienia teatralnego „Obiad u króla Stasia”. Swój projekt opisują: „zabawiliśmy się w powrót do przeszłości…tyle tylko, że z nowoczesną technologią u boku”. Produkty projektu to wystawa fotograficzna, reportaż filmowy.

 

Galeria z Edycji I

Naciśnij aby otworzyć

 

Jubileusz 70 lat PZG

Przejdź do zakładki

Naciśnij aby przejść na stronę projektu

Projekt realizowany jest w ramach programu „Obywatele dla demokracji”, finansowanego z funduszy EOG.
Realizatorem projektu jest Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki

HIV i AIDS informacje w PJM

Naciśnij aby przejść na stronę.

Zagrożenia w internecie

Masz problem z alkoholem?

Przejdź na stronę

Wsparcie w rozwiązywaniu problemów alkoholowych
PARPA także w języku migowym

Raport RPO

Edukacja Głuchych. Naciśnij aby przeczytać.

Raport RPO

Sytuacja osób Głuchych w Polsce. Naciśnij aby przeczytać.

Głusi w urzędach

Naciśnij aby otworzyć

Polish Association of the Deaf

HiszpaniaUKRosjaNiemcy

Patronat / Partnerzy

Naciśnij aby przejść do zakładki

Sponsorzy

Naciśnij aby przejść do zakładki

Przejdź do naszego Facebooka

Kursy i Certyfikacja języka migowego

Aktualne informacje dot. kursów oraz certyfikacji znajdują się w zakładce CEJM i na stronie www.cejm.info.pl

Świat Ciszy

Zapraszamy na stronę kwartalnika

www.swiatciszy.pl

Projekty:


AKTYWNA MŁODZIEŻ MIESZKA W WARSZAWIE - Edycja VI

Naciśnij aby przejść do zakładki


4 KROKI

Naciśnij aby przejść do projektu


4 KROKI-ZACHÓD

Naciśnij aby przejść do projektu


Monitoring wdrażania Konwencji

Przejdź na stronę

Dostępność inwestycji

Naciśnij aby przejść do zakładki

NBP nie wyklucza

NBP nie wyklucza

Konstytucja RP w języku migowym


godło polskie

Dla słyszących

Naciśnij aby obejrzeć całość